Formula 1 Azerbejdżan GP BAKU wyścigi 26 - 28 kwiecień 2019, pt-so-nd.
Formula 1 wraca do korzeni, bo to sport motoryzacyjny, który spala więcej ropy i gumy niż jakakolwiek inny. Formula 1 wyjechała na ulice Baku, stolicy Azerbejdżanu i czarnego złota, bogactwa, które miasto generuje. BP Gryf organizuje wyjazdy na wyścigi Formula1.
cytat: "Podróżowanie - pozostawia ciebie bez słowa, a potem zmienia cię w gawędziarza." - Ibn Battuta (1304 - 1377 r.) - pochodzący z Tangeru podróżnik, uważany za ostatniego z wybitniejszych geografów, podróżników arabskich późnego średniowiecza. W Tangerze zdobył wykształcenie z dziedziny prawa muzułmańskiego.
Zapraszamy do Baku na wyścig F1 w centrum miasta wśród nowych wieżowców i niezliczonych neonów, podczas gdy na przedmieściach są niekończące się pola naftowe. Zobaczymy surrealistyczną architekturę i burzliwą historię, która pozostaje w dużej mierze zapomniana na Zachodzie.
Stadion Olimpijski w Baku będzie gościł Finał piłkarskiej Ligi Europejskiej UEFA 29 maj 2019 roku oraz 3 mecze grupowe i ¼ finałowe fazy Mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO 2020.
Propozycja programu wyjazdu na wyścig Formula 1 do Baku.
Poniżej opcja dla grup na zamówienie i dla osób indywidualnych również realizujemy wyjazdy wg. uzgodnień w połączeniach lotniczych, obsługi pobytu oraz biletów na wyścig Formula 1.
1 dzień czwartek, wylot z Warszawy z przesiadką przez Stambuł, Kijów, Moskwa, Frankfurt, Doha i z Budapesztu (śr-pn).
2 dzień piątek, przyloty zazwyczaj są krótko po północy 00:55, 01:20
Transfer do hotelu, zakwaterowanie zaraz po przylocie, odpoczynek.
Program dnia do ustalenia, np.:
13:00-14:00 Lunch w lokalnej restauracji.
14:00-16:00 wycieczka w Baku - zwiedzanie pieszo i zapoznanie się z historią i architekturą miasta (okres XIX-XX w. ): Ulica Nizami, Plac Fontann, pomnik Nizami Gancavi, dalsza ulica Rasul-Zade, do parku nadmorskiego - Boulvar.
3 dzień sobota, śniadanie w hotelu
Program dnia do ustalenia, 13:00 - zaczynają się wyścigi F2 oraz
17:00 - 18:00 kwalifikacje Formula 1,
19:00-21:00 Kolacja w lokalnej restauracji, powrót do hotelu, nocleg.
4 dzień niedziela, śniadanie w hotelu
10:00-13:00 zwiedzanie w stare miasto, średniowieczny obraz Baku: Pałac Shirvashakhs (XV w. Pod ochroną UNESCO), meczety w starożytnej dzielnicy (meczet Mohammada - XI w.), Rynek i Karawana Saray, Buchara (XVI w.) i Multani (XIV w.), Giz Galasi (Maiden Tower - wejście) - najstarsza budowla w Baku (pod ochroną UNESCO). 13: 00-14: 00 lunch w restauracji Caravan Saray (XIV-XVI w.).
17:00 – 19:00 Wyścig GP Formula 1 Baku.
Azerbejdżan, który chce stworzyć wizerunek nowoczesnego, bogatego, wyrafinowanego miasta, gości w ostatnich latach wiele wydarzeń kulturalnych i sportowych wydarzeń. Formula 1 Grand Prix w Baku w kalendarzu od 2016 roku.
20:30-22: 30 kolacja w lokalnej restauracji, powrót do hotelu, nocleg
5 dzień poniedziałek, śniadanie w hotelu
Wizyta w Centrum Hejdara Alijewa to nowoczesne centrum kulturalne w Baku, jest perłą światowej architektury. Architektem tego centrum jest światowej sławy brytyjska architekt Zaha Hadid. Kompleks znajduje się przy alei Hajdara Alijewa. Budowa rozpoczęła się w 2007 roku, otwarcie odbyło się 10 maja 2012 roku. Jego całkowita powierzchnia wynosi 15,93 ha, gdzie 2 hektary zajmują główne budynki i inne obiekty, a 13,58 hektarów - tereny zielone. Centrum składa się z trzech struktur połączonych ze sobą, obejmuje muzeum, centrum dziedzictwa kulturowego, salę konferencyjną dla 985 osób, oraz wielofunkcyjna sala o powierzchni 27.880 m2, biblioteka i centrum multimedialne o powierzchni 12,920 m2.
13: 00-14: 00 lunch w lokalnej restauracji.
15: 00-19: 00 Powrót do hotelu, czas wolny na zakupy, termin Baku Shopping Festival
19: 00-23: 00 Pożegnalna kolacja w restauracji z tradycyjnym potrawami i programem folklorystycznym Azerbejdżanu.
Opcja: po powrocie do hotelu autobusem, krótka wycieczka badawcza "Pożary Baku" (wycieczka Nights: strefa Azadlig, Akademia Muzyczna, Pałac Hajdara Alijewa, ulica Bakikhanov, Inshaatchilar- H.Gavid avenue, pomnik N.Narimanov, panorama Baku nocą, Istiglaliyyat ulica, ulica Niyazi, aleja Neftchilar).
6 dzień wtorek, śniadanie w hotelu
program dnia do uzgodnienia, warto przeznaczyć kilka godzin na zakupy
7 dzień, środa, wykwaterowanie, wczesny transfer na lotnisko
03:00 transfer na lotnisko, 06:20, 1 maj (śr.) Baku, 08:25 Stambuł, 14:00 Warszawa.
Zakończenie wyjazdu.
Baku to duże miasto, populacja ponad dwa miliony. Baku posiada wiarygodne prawo do bycia miejscem, w którym powstał nowoczesny, uprzemysłowiony świat. Dokładne to miejsce oznaczone jest starą wieżą wiertniczą, po południowej stronie miasta, której tablica informuje: Pierwszy na świecie odwiert wiertniczy 1847 rok.
Zrobił to Polak inżynier Witold Zglenicki jako pierwszy na świecie wpadł na pomysł wydobywania ropy spod dna morskiego i zaprojektował służące do tego urządzenia. Wszystkie dzisiejsze wiertnicze platformy na morzu wzięły swój początek z wynalazków inżyniera Zglenickiego. Naśladowca Zglenieckiego, Polak Paweł Potocki, zrealizował ten projekt i jako pierwszym na świecie zaczął wydobycie nafty z dna morza. Zorganizował zasypanie Zatoki Bakijskiej, tworząc w ten sposób lądowe pola naftowe.
W 1990 roku Azerbejdżan odzyskał niepodległość, od tego czasu petro-dolary zmieniły szarość starego radzieckiego miasta i doprowadziły do wysypki infrastruktury wież i zmian, które skłaniają do porównania z Dubajem.
Stare miasto otoczone murami obronnymi, jest wapienną siatką starych meczetów, madras, łaźni i rezydencji z wystającymi drewnianymi galeriami na pierwszym piętrze, gdzie mieszkali goście. W Baku było mnóstwo gości, bo tam kupcy i poszukiwacze przygód z Zachodu i Wschodu wymieniali się, kąpali i modlili w jednym z głównych zjazdów na Jedwabnym Szlaku. Pośrodku starego miasta znajduje się XV-wieczny Pałac Shirvanshahs. Kompleks pałacowy to muzeum, w którym zawieszono akwarelę Baku, namalowaną w 1865 roku, przedstawiającą wieżę dominującą nad miastem.
Płomienie są dominującym zjawiskiem (stąd współczesne Wieże Płomieni) w Baku, gdzie kiedyś zbocza płonęły gazem ziemnym widocznym z wielu kilometrów na Morzu Kaspijskim. Klasztorna Świątynia Ateshgah - obecnie muzeum - na północy miasta została założona przez wielbicieli ognia z Zoroastrians i zasiedlona przez Hindusów podróżujących Jedwabnym Szlakiem. Istnieje teoria, że tajemnicza Maiden Tower była również miejscem kultu ognia i słońce.
Dzisiaj Baku to jedna ze światowych stolic ropy i gazu. Wiedział już o tym Alfred Nobel, który swoją fortunę zdobył właśnie na tutejszej ropie. Złoża ropy i gazu pozwalają Azerbejdżanowi organizować coraz większe i poważniejsze imprezy sportowe i kulturalne, które przyciągają turystów z całego świata. Odkąd oddano do użytku Crystal Hall na porządku dziennym są koncerty gwiazd takich jak Jennifer Lopez, Shakira czy Rihanna.
Scena gastronomiczna Baku też należy do atrakcji wyjazdu. Do listy dobrych restauracji, które warto odwiedzić i włączyć do swych programów pojawiła się nowość- restauracja Chayki. Miejsce, w którym szef kuchni Bakhtiyar Aliyev prezentuje tradycyjną kuchnię Azerbejdżanu w nowoczesny innowacyjny sposób. Karta win pochodzących z całego świata (ale co ważne z uwzględnieniem najlepszych win azerskich) i rozkoszny widok z tarasu na Morze Kaspijskie są dopełnieniem tego "must visit" nowego miejsca.
Muzeum Narodowe
Stadion Olimpijski. Dla fanów piłki nożnej - w 2019 Baku będzie gospodarzem finałów Ligii Europy UEFA. 29 maja 2019 na Stadionie Olimpijskim w Baku rozegra się mecz finałowy, więc warto wokół tej daty zorganizować wyjazd do Azerbejdżanu. Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2020 w Baku będzie grała jedna grupa.
Wizy do Azerbejdżanu wydawane są przez państwową agencję ASAN za pośrednictwem portalu internetowego www evisa.gov.az. Korzystając z portalu można wnioskować o wizy jednokrotnego wjazdu, z maksymalnym terminem ważności 30 dni w okresie 90 dni. Na wymienionej stronie internetowej należy wypełnić krótki wniosek, dołączyć kopię zeskanowanego paszportu w formacie JPG oraz wnieść opłatę. System przyjmuje karty kredytowe lub debetowe (MasterCard lub Visa). Opłata za wizę wynosi 23 USD. Decyzja wizowa podejmowana jest w ciągu 3 dni roboczych, następnie przesyłana drogą elektroniczną do aplikującego, na podany we wniosku adres poczty elektronicznej. Otrzymany dokument należy wydrukować i zachować do kontroli granicznej.