Stambuł to miejsce, w którym wschód spotyka się z zachodem lub odwrotnie. Wyjątkowa lokalizacja w połączeniu z historią i mieszkańcami o różnym pochodzeniu kulturowym czyni to miasto prawdziwym tyglem. W Stambule stare budynki stoją w pobliżu nowoczesnych drapaczy chmur. Na tym samym obszarze meczety , kościoły i synagogi wzywają mieszkańców. Liberalni i konserwatywni muzułmanie pokojowo żyją obok siebie. Pomimo wielu wieku miasta, na szczęście pozostałości bogatej przeszłości Stambułu pozostało nietkniętych. Dziedzictwo kulturowe metropolii jest imponujące! Liczba ludności oficjalnie to około 16 milionów, nieoficjalnie to ok. 20 milionów, prawie połowa Polski w jednym mieście.
Hagia Sofia, oficjalnie Wielki Meczet Świętej Hagii Zofii, a wcześniej Kościół Hagii Zofii, to późno antyczne miejsce kultu w Istambule, zaprojektowane przez greckich geometrów Izydora z Miletu i Antemiusza z Tralles. Zbudowana w 537 r. jako katedra patriarchalna cesarskiej stolicy Konstantynopola, była największą świątynią chrześcijańską Wschodniego Cesarstwa Rzymskiego i Wschodniego Kościoła Prawosławnego, z wyjątkiem okresu Cesarstwa Łacińskiego od 1204 do 1261 r., kiedy to stała się miejską katedrą łacińsko-katolicką. W 1453 r., po upadku Konstantynopola na rzecz Imperium Osmańskiego, została przekształcona w meczet. W 1935 r. świecka Republika Turecka przekształciła go w muzeum. W 2020 r. otwarto go ponownie jako meczet.
Pałac Topkapi, inaczej Seraglio, to duże muzeum we wschodniej części dzielnicy Fatih w Istambule w Turcji. W XV i XVI wieku służył jako główna rezydencja i siedziba administracyjna sułtanów osmańskich. Pałac Topkapı i Harem (Topkapı Sarayı) mają prawdopodobnie bardziej barwne historie niż większość muzeów na świecie razem wziętych. Libidynowi sułtani, ambitni dworzanie, piękne konkubiny i intrygujący eunuchowie żyli i pracowali tu między XV a XIX wiekiem, kiedy był to dwór Imperium Osmańskiego. Wizyta w bogatych pawilonach pałacu, skarbcu wypełnionym klejnotami i rozległym haremie daje fascynujący wgląd w ich życie.
Błękitny Meczet, Meczet Sułtana Ahmeda, znany również jako Błękitny Meczet, to zabytkowy meczet z okresu osmańskiego znajdujący się w Istambule w Turcji. Jest to funkcjonujący meczet, który przyciąga wielu turystów. Został zbudowany w latach 1609-1616 za panowania Ahmeda I. W jego Külliye znajduje się grobowiec Ahmeda, medresa i hospicjum. Ściany wewnętrzne meczetu zdobią ręcznie malowane niebieskie płytki, a w nocy meczet jest skąpany w błękicie, gdy światła oświetlają pięć głównych kopuł, sześć minaretów i osiem kopuł drugorzędnych. Meczet znajduje się obok Hagia Sophia, głównego meczetu Istambule do czasu wybudowania Błękitnego Meczetu, a także innego popularnego obiektu turystycznego. Błękitny Meczet został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1985 roku pod nazwą "Historyczne obszary Istambulu".
Plac Sultanahmet, czyli Hipodrom Konstantynopola, to plac w Istambule w Turcji. Wcześniej był to cyrk, który stanowił sportowe i towarzyskie centrum Konstantynopola, stolicy Cesarstwa Bizantyjskiego. Dzielnica Sultanahmet to historyczna dzielnica Stambułu . Jest tak wiele rzeczy do zwiedzenia, że bez problemu można tam spędzić tydzień, jednak zalecamy, aby nie spędzać więcej niż połowy wakacji w tej okolicy. Stambuł to znacznie więcej, a jeśli chcesz odkryć jego prawdziwe oblicze, musisz udać się do innych dzielnic, nieco mniej turystycznych. Dokonaliśmy wyboru naszych ulubionych muzeów, zabytków i meczetów.
Wielki Bazar w Stambule to jeden z największych i najstarszych krytych bazarów na świecie, z 61 krytymi ulicami i ponad 4 000 sklepów na łącznej powierzchni 30 700 m2, przyciągający od 250 000 do 400 000 odwiedzających dziennie. W 2014 r. znalazł się na liście nr 1 wśród najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych na świecie z liczbą 91 250 000 odwiedzających rocznie. Wielki Bazar w Istambule jest często uważany za jedno z pierwszych centrów handlowych na świecie.
Bosfor i most w Istambule - Most Bosforski jest jednym z dwóch mostów, które przecina Cieśninę Bosfor, łącząc europejską i azjatycką stronę Stambułu. Rozciąga się od Ortakoy po stronie europejskiej do Beylerbeyi po stronie azjatyckiej i jest czasami nazywany Pierwszym Mostem Bosforskim. Mając 1560 metrów długości, Most Bosforski był czwartym najdłuższym mostem wiszącym na świecie, kiedy został otwarty w 1973 roku i był pierwszym mostem łączącym Europę i Azję od mostu nad Dardanelami w 480 r.pne. Dziś jest 21 najdłuższym mostem wiszącym na świecie. W 2007 roku zainstalowano system oświetlenia LED do oświetlenia mostu w nocy, a skomputeryzowany system jest teraz używany do tworzenia co wieczór kolorowych pokazów świetlnych. Chociaż most jest zazwyczaj zamknięty dla pieszych, otwiera się on każdego października podczas Istanbul Eurasia Marathon – jedynego maratonu, który przebiega z jednego kontynentu na drugi.
Co zjeść i gdzie? Kuchnia turecka w Istambule
Podczas wczasów w Turcji na pewno spróbujesz kilku przysmaków z kuchni tureckiej, bo można je znaleźć w każdym niemal barze czy restauracji. Nad morzem spożywa się często ryby czy owoce morza, zaś w głębi kraju stawia się na mięso, dania mleczne i warzywa. Wszędzie stosuje się wiele intensywnych przypraw, w tym miętę, paprykę, cynamon, pietruszkę. Najbardziej znane danie to kebab, który co prawda zjesz także w Polsce czy innych miejscach na świecie, bo to danie rozsławione na cały glob, jednak w Turcji smakuje najlepiej. Karierę na świecie zrobił także falafel, czyli kotlet z ciecierzycy lub bobu, wegetariańska potrawa podawana w picie. Z wegetariańskiego menu jest też hummus, czyli pasta z ciecierzycy, oraz kumpir – pieczone ziemniaki z warzywami, serem, masłem. Warto też spróbować simit – bajgli z prażonymi ziarnami sezamu. Co do picia? Koniecznie… herbata, czyli ulubiony napój Turków. Piją ją mocno intensywną i słodką. Do herbatki wybierz jeden z deserów – słodką baklavę czy jogurt ayran, czyli deser mleczny.Kuchnia turecka jest bardzo różnorodna i znana na całym świecie. Stambuł to tygiel kultur, a wszystkie te wpływy przyjemnie wpływają na scenę kulinarną. Zapomnij więc o międzynarodowej (fast) sieci żywności, gdy tu jesteś i poznaj prawdziwe tureckie jedzenie. Zwyczaje śniadaniowe Turków są nieco inne niż Europejczyków. Na początek kawa zastępuje herbatę. Również pokrojone pomidory i/lub ogórki są koniecznością na tureckie śniadanie.
Gdzie znaleźć najlepsze jedzenie uliczne w Stambule?
W Turcji życie toczy się na ulicy, co oznacza, że uliczne jedzenie jest bardzo powszechnym widokiem. Tysiące stoisk z jedzeniem konkurują o każdego turystę, warto więc trochę się rozejrzeć. Dobre smaki i dania znajdziesz wszędzie w przystępnej cenie i też wytwornym otoczeniu za wyższą cenę.
Pamiątka z Turcji – co przywieźć?
Z wakacji w Turcji warto przywieźć coś z symbolem zwanym okiem proroka, bo to niemal zakup obowiązkowy. Niebieski szklany kamień z środkiem z błękitu i bieli oraz czarną źrenicą ma chronić przed złymi mocami. Niezależnie od tego, czy wierzy się w przyrodzoną moc przedmiotów, czy nie, takie oko proroka na breloczku, bransoletce, jako wisiorek, talizman do zawieszania na ścianie czy drzwiach lub element dekoracyjny tkanin, naprawdę wygląda ślicznie i będzie doskonałym przypomnieniem czasu spędzonego w Turcji. Dla bardziej wymagających polecamy ceramikę, jak naczynia, dzbanki, kafle, miseczki, świeczniki o różnych kolorach, z abstrakcyjnymi wzorami, motywami roślinnymi, statkami etc. Współczesne dzieła tureckiej ceramiki znajdziesz m.in. w Stambule, Bursie, Avanos, Edirne. Jeśli chcesz wybrać coś bardziej egzotycznego, to kup nargile – czyli sziszę, fajkę wodną. To szklany, ceramiczny lub miedziany dzban z metalową rurką. Może służyć jako ozdoba.
Życie nocne w Turcji
Miłośnicy imprez, nocnego życia i miejskiej rozrywki świetnie odnajdą się z kolei w dzielnicy Beyoğlu, oddzieloną od starego miasta zatoką Złoty Róg. W okolicach popularnego deptaku İstiklal Caddesi, jak również placu Taksim mieści się wiele hoteli i hosteli, sąsiadujących z licznymi klubami, pubami oraz restauracjami. Imprezy w tej części miasta trwają zwykle do wczesnych godzin porannych i nie sposób się tu nudzić! Beyoğlu to jednak również klimatyczne uliczki, pełne sklepów z ciekawą odzieżą, pamiątkami, rękodziełem, a także instrumentami muzycznymi i płytami winylowymi.
Jaki czas jest w Turcji? Czas lokalny: czas polski plus 1 godz.
Jaka jest waluta w Turcji?
Waluta: 1 stycznia 2005 r. w Turcji nastąpiła denominacja lira tureckiego i obcięcie sześciu zer. Banknoty są o nominałach od 1 do 100 lirów, monety od 1 do 50 kurusz, czyli tureckich groszy. Przewidywany kurs wymiany to: 1 EUR = 1,8 lira. Dolary lub euro można wymienić na liry w kantorach (po turecku "do:viz"), w bankach, czasami - na poczcie i oczywiście w hotelach (choć po nieco gorszym kursie). Powszechne jest też płacenie dolarami lub euro. W dobrych sklepach można płacić kartami.
Nazwa miasta! nieco wyjaśnienia pisowni dla dawnej nazwy miasta Konstantynopol: po turecku, niemiecku, włosku i angielsku, francusku to Istanbul lub fr. też Istamboul, po hiszpańsku – Estambul. Spolszczona nazwa często używana to Stambuł jest refleksem dawnego osmańskiego Stambol. Jedynymi językami poza polskim, w których jest forma dwusylabowa bez I, są chyba rosyjski, ukraiński i białoruski… Dodatkowo dochodzą w języku polskim odmiany w pisowni i wymowie: n / m, l / ł, przepraszamy za małe zamieszanie wynikające z historii. Zachowujemy nazwę bardziej europejską; Istanbul w wymowie na końcu ł.