Laponia i zorza polarna
Legendy ludów lapońskich nazywają zorzę polarną biegnącym lisem po szczytach arktycznych, a iskry z jego ogona rozświetlają niebo. Obecny fiński termin "revontulet" oznacza lisi pożar i wywodzi się właśnie z tego mitu. Naukowcy próbujący wyjaśnić to zjawisko określają je, jako: wiatr słoneczny wysyłający naładowane cząstki w kierunku naszej planety - Ziemia, a po kolizji z naszą atmosferą produkuje energię powodującą światło.
Zorzę polarną można obserwować w fińskiej Laponii ok 200 dni w roku. Najlepszymi miejscami do obserwacji jest Saariselkä, Kilpisjärvi i Inari. W Helsinkach i na południu zorzę można zobaczyć około 20 dni w roku, z dala od świateł miejskich.
Aby zobaczyć zorzę polarną wymagane jest ciemne oraz czyste niebo, co najłatwiej osiągnąć późną jesienią, zimą i wczesną wiosną(od końca września do marca). Najlepsze godziny do obserwacji to 2 godziny przed i 2 godziny po północy. Zjawisko to może trwać od 20 sekund czasem nawet godzinami.

Zaprzęgi reniferów
Renifer jest ikoną fińskiej Laponii. Powodem jest to, że liczba tych zwierząt jest równa liczbie ludności. Kuligi reniferów czy zaprzęgi to bardzo popularna atrakcja turystyczna. Same kuligi to niewymyślony na potrzeby turystyki produkt, ale starożytny sposób poruszania się Samów. Jazda zazwyczaj trwa od 10 minut do kilku godzin. Prędkość poruszania pozostaje umiarkowana, co sprawia, że zaprzęgi są odpowiednie dla wszystkich grup wiekowych. Zaprzęgi reniferów to swego rodzaju duchowa podróż, szybowanie po śnieżnym lesie na drewnianych sankach.
Bardziej doświadczeni mogą spróbować wyścigów zaprzęgów czy przejeździe na nartach przyczepionym do renifera. Ta ostatnia dyscyplina występuje na różnych imprezach w Laponii. enifery są częściowo udomowionymi zwierzętami, a każde zwierze ma swojego pasterza. W północnej Laponii, hodowla reniferów nadal jest głównym źródłem utrzymania.
Różne oblicza fińskiej sauny
Sauna to duża część kultury fińskiej, której nie można porównać do niczego innego. Finowie muszą korzystać z sauny w regularnych odstępach czasowych. Dłuższy brak sauny staje się bardzo uciążliwy dla finów. Przez wieki sauna była miejscem fizycznego i duchowego oczyszczenia i odpoczynku. W Finlandii wspólny pobyt w saunie jest oznaką szacunku dla drugiej osoby. Jest to miejsce gdzie prowadzone są ważne rozmowy, podpisywane są kontrakty. Sprawy biznesowe finalizowane są w saunie, a nie gabinecie.
Od początku historii Finlandii jest mowa o saunach. Również w dzisiejszych czasach w każdym mieszkaniu czy dom finów musi być wydzielone specjalne miejsce na saunę. Sauna to nie tylko mała drewniana chatka przy jeziorze czy basenie. Istnieje tak wiele rodzajów sauny jak wiele jest słów na określenie śniegu w języku fińskim.
Sauna dymna
Według znawców jest to narodowa fińska sauna. Obecnie jest duże zainteresowanie w śród mieszkańców Finlandii na budowę tego typu sauny. Jest to tani rodzaj sauny. Jednym z głównych zalet tego rodzaju sauny jest to , że nie posiada komina. Największą ilość dymnych saun można znaleźć we wschodniej Finlandii w Rauhalahti, w pobliżu miasta Kuopio.
Sauna lodowa
Lodowe sauny zbudowane są w zaśnieżonych okolicach, z grubych bloków lodu i wyglądają jak ogromne rzeźby lodowe. Para z pieca jest bardzo delikatna i cieplą. Lodowe sauny są najczęściej mniejsze niż tradycyjne. Niestety korzystać z nich można jedynie w sezonie zimowym.
Sauna przenośna
Do najstarszych i najbardziej tradycyjnych saun przenośnych należą sauny - namioty. Obecnie najczęściej wykorzystywane są przez wojsko, jednak nadal ludność cywilna ich używa, czego dowodem jest małe miasteczko Teuva na zachodnim wybrzeżu Finlandii. Również "pływające" sauny po jeziorach to dość powszechny widok na fińskim pojezierzu.
Sauna kulturalna
Szczególnie w Helsinkach znajduje się wiele ekscentrycznych saun publicznych. Najnowsza "sauna kulturalna" została otwarta w Helsinkach w maju 2013. Jest to koncepcja dla miłośników sauny, gdzie organizowane są róźne imprezy kulturalne, z motywami poetyskich wykładów. Sauna ta ma na celu połączenia przyjemności i codziennej rutyny, z odrobiną sztuki wyższej.
Saunna w kostce
Jest to dość popularna i łatwa w montażu drewniana sauna, którą można zbudować nad wodą, na pomoście lub w pobliżu. J Jest to bardzo minimalistyczny sauny, który przemawia szczególnie do ludzi, którzy kochają piękne, prosty design. Sauna ma drewniane podłogi, ze stojakiem na światło. Duże przerwy w konstrukcji gwarantują dostęp świeżego powietrza znad wody.
Rovaniemi - północne centrum kultury
Ravaniemi to stolica fińskiej Laponii. Miasto znajduje się wzdłuż Koła Podbiegunowego, które wyznacza południowe krańce Laponii. Rovaniemi jest największym miastem w okolicy koła podbiegunowego, populacja miasta wynosi 60 tys mieszkańców. Blisko miasta znajduje się siedziba Świętego Mikołaja oraz jego urząd pocztowy.
Największa atrakcją turystyczną regionu jest odwiedzenie Świętego Mikołaja, jego poczty oraz wioski na kołu podbiegunowym. Wioska znajduje się ok 5 minut od lokalnego lotniska. Główny Urząd Pocztowy Świętego Mikołaja w roku 2011 obchodził swoje 20 lecie. W okresie Bożego Narodzenie Urząd otrzymuje ok 32 tys listów dziennie. Oprócz poczty, w wiosce Świętego Mikołaja znajduje się Park gdzie można obserwować pracę elfów - pomocników Mikołaja, uciec świąteczne pierniki, oraz zobaczyć ogród rzeźb lodowych.
źródło: fragment pracy magisterskiej Anny Wosz pt:"Predyspozycje, osobliwości i perspektywy rozwoju fińskiej turystyki"