Dzień 3 (Wt) 06:30 transfer na dworzec kolejowy. Wyjazd pociągiem 07:25-12:40 do miasta Pleseck - rosyjski kosmodrom położony 180 km na południe od Archangielska. Założony w 1960 roku na terenie obwodu archangielskiego. Wykorzystywany do wysyłania bezzałogowych satelitów ziemi, wojskowych - zwiadowczych, meteorologicznych, łącznościowych, wczesnego ostrzegania, poszukiwania zasobów naturalnych, nawigacyjnych, naukowych i innych. W okresie ZSRR utajniony. Do 12 kwietnia 2002 z Plesiecka wysłano 1929 satelitów i ponad 500 międzykontynentalnych rakiet balistycznych, źródło wp.

13:00 obiad w Pleseck. 14:00 Transfer stacja Pleseck do Wierszynino (180 km).
17:00 Przyjazd do Wierszynina – centrum administracyjne sektora Pleseckiego. Zakwaterowanie w hotelu “Postojały dwór”.
17:30 wycieczka - spacer (2 km) po starej wiosce Wierszynino zobaczymy świat dawnych czasów, wiekowych tradycji przeplątanych z życiem współczesnym. Odwiedzą Państwo kaplicę św. Mikołaja (XVIII w.), która jest symbolem Narodowego parku Kenozerja; zobaczymy jedną z największych wystaw parku - budowlę Ruchladny ambar, oraz tajemnicze dzieła kowali, garncarzy i cieśli Kenozerja na wystawach “Ambarnyj rjad”.

19:00 kolacja w karczmie “Pocztowa gońba” w Wierszynino.
19:30 "Kenozerskaja wieczorka” (biesiada) – program folklorystyczny. Zespół folklorystyczny “Zaznobuszka” zaprasza na tradycyjne wiejskie biesiady: żarty, wiejskie historie, lokalne tańce i piosenki, niepowtarzalny klimat przyjemności i zabawy na długo pozostaną w pamięci.

Dzień 4 (Śr) 09:00 śniadanie w karczmie “Pocztowa gońba”
10:00 «Na początku było Słowo» – interaktywna wycieczka po muzeum dziedzictwa epicznego Kenozerja, nazywanego też “Islandią rosyjskiego etosu”. 13:00 - obiad w karczmie “Pocztowa gońba” we wsi Wierszynino.
14:00 “Niebiosa i okolice Kenozerja” – fascynująca podróż statkiem po akwenie południowej części Kenozera ze zwiedzaniem alei jałowcowej na największej wyspie parku – Niedźwiedziej. Transfer do starej wioski Zechnowo, gdzie nad jeziorem wznosi się kaplica św. Apostoła Jana Ewangelisty (XVIII w.) z malowidłem (“niebiosami”); tuż przy rozdrożu obok prastarej sosny został postawiony krzyż, trochę dalej nad strumieniem stanął odnowiony młyn wodny.

Transfer do wioski Taryszkino, gdzie znajduje się najmniejsza w Rosji kaplica-krzyż (Wniebowzięcia) oraz kaplica cierpiętnicy Paraskiewy Piątnicy (XVIII w.). Ciekawostka: właśnie w tej miejscowości nakręcał swój film Andron Konczałowski “Białe noce listonosza Trjapicyna”, który zdobył srebrnego lwa na festiwalu w Wenecji w 2014 roku. Powrót do wsi Wierszynino.
18:30 – kolacja w karczmie “Pocztowa gońba” w Wierszynino.
Dzień 5 (Cz) 09:00 – śniadanie w karczmie “Pocztowa gońba”.
09:30 – Wycieczka autobusem “Poetyka Poczozerskiego pogostu”.
Transfer do wsi Filipowskaja (30 min). Zwiedzanie unikatowego pomnika budownictwa o znaczeniu federalnym – Poczozerskiego zespołu świątyń z XVIII – XIX w., prastarego cmentarza, kaplicy Kirika i Ulity XIX wieku. Powrót do wsi Wierszynino.
12:00 Obiad w karczmie “Pocztowa gońba” w Wierszynino.
13:00 "Niebiosa i okolice Kenozerja" – podróż statkiem po północnej części Kenozera ze zwiedzaniem kaplicy Ducha Świętego z XIX wieku w m. Glazowo. Wycieczka po malowniczej wiosce Ryżkowo, gdzie zachowała się kaplica Wprowadzenia Bogurodzicy do Świątyni oraz Jana Chrzciciela z XIX wieku z “niebiosami”.
Transfer do ostatniego punktu – wioski Ust-Poczta.
15:00 "Niebiosa ręcznie robione" – zwiedzanie kaplicy Mikołaja Cudotwórcy (koniec XVIII – początek XIX w.), w której zachowały się autentyczne tzw. „12-ścienne niebiosa” z obrazami archaniołów, ewangelistów oraz epizodami z życia św. Mikołaja, co daje prawo nazywać ten zabytek wyjątkowym dziełem sztuki. To są pierwsze w Rosji “niebiosa” z podpisem artysty.
15:30 Zwiedzanie Centrum rękodzielnictwa narodowego oraz rzemiosła: wystawa wyrobów, sklepik z pamiątkami z kory brzozowej i filcu, lokalne herbaty ziołowe, lalki obrzędowe. W pracowni na parterze Centrum można wziąć udział w zajęciach “Kora brzozowa droższa od złota” z plecenia z kory brzozowej. Chętni mogą nauczyć się podstaw dawnego rosyjskiego rzemiosła - filcowania – na zajęciach “Jak nie myciem, to turlaniem”.
Powrót do wsi Wierszynino.
18:30 – kolacja w karczmie “Pocztowa gońba”.
Dzień 6 (Piątek) 08:30 śniadanie w karczmie “Pocztowa gońba”.
09:30 wyjazd - odwiedzimy Dom Rzemiosła artystycznego w mieście Pocza (transfer 30 min): warsztat z tworzenia obrzędowych lalek-motanek (herbaty ziołowe lokalne oraz autentyczne pieśni ludowe – w przerwie).
Powrót do wsi Wierszynino.
13:30 Obiad w karczmie “Pocztowa gońba” w Wierszyninie.
16:00 Transfer z Wierszynino do Plecesk (180 km)
20:09 Pociąg Nr 134 Archangielsk - Mińsk ze stacji Pleseck
00:25 Przyjazd do Archangielska.
00:30 Transfer na lotnisko Talagi.
02:55 Wylot z Archangielska.
Cena od osoby 4640 zł
cena zawiera bogaty pakiet jak w opicie oferty, oraz:
opieka pilota grupy z Polski,
ubezpieczenie KL NNW,
wiza wjazdowa do Rosji.
Wyjazdy realizowane przy grupie mim. 10 osób
Dodatkowy koszt, przelot samolotem:
Wylot z Warszawy niedziela: 09:45→18:20 Archangielsk (przez Moskwę)
Powrót z Archangielska sobota: 02:55→08:50 Warszawa (przez Moskwę)
koszt przelotu ok. 1800 zł / decyduje dzień zamówienia, wykupienia biletów.